Uzun Ömürlü Havuzlar İçin Yapı Malzemeleri Seçimi

Uzun Ömürlü Havuzlar İçin Yapı Malzemeleri Seçimi

İçerisinde bulunduğumuz yüzyılda, modern ve çağdaş kentleşmenin sonucunda peyzaj gereksinimleri havuz kullanımını giderek arttırmaktadır. Yaşamımızdaki havuzları amaç ve yapılarına göre yüzme ve süs olarak iki türe ayırmak daha doğru olacaktır. Her iki tür havuzda da uzun süre su teması vardır. Havuzlar kullanım alanına göre içerisindeki su tatlı, tuzlu, sıcak, soğuk veya kimyasal takviyeli olabilir. Bu özelliklere göre Havuzunda yapımında kullanılan yapısal malzemelerin doğru seçilmesi önemlidir.

İçerisinde yüksek miktarda su depolanan havuzların bu amaçlarını sürdürebilmesi için yapısal kısmının da amaca uygun tasarım ve kalitede üretiliyor olması gerekmektedir. Havuz hizmet verdiği süre içerisinde zemin pozitif basınca maruz kalırken kullanılmadığı kış aylarında boş havuz negatif basınç ile karşılaşmaktadır. Bu çift yönlü basınçlara havuzların yapısal olarak hazır olması gerekmektedir.

Ayrıca kış aylarında yaşanacak olası donma durumlarına karşı havuz yapı elemanlarının bu ısıl değişimlere karşı dayanıklı olması gerekmektedir. KYK Yapı Kimyasalları olarak kalitesi kanıtlanmış ürünlerimiz ile havuz yenilemesi veya yeni havuz yapımı sürecinde gerekli olan yüzey tamir ürünleri, yüzey su yalıtım ürünleri, seramik yapıştırma ve derz dolgu ürünleri sunmaktayız.

Yüzey Etüt ve Hazırlık İşlemleri
Yeni havuz yapımı sırasında betonarme yapının tamamlanmasından sonra oluşacak yüzey bozukluklarını tesviye ve tamir edilmesi havuzun hizmet süresinin uzatılmasında önemli bir rolü vardır. Düzeltilmeyen yüzeylerin oluşturabileceği uygulama hatalarının su kaçaklarına sebebiyet verme olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden Yüzey bozukluklarının tamir harçları ile onarılması gerekmektedir.
Derinliği 1 cm’den fazla olan yüzey hatalarının onarımı, yapıştırma harcı uygulanmasından 6 - 8 saat önce MegaTamir İ Yapısal T101 veya MegaTamir K Yapısal T102 ile yapılmalıdır.

Performansın ve imalat süresinin kritik olduğu havuz uygulamalarında epoksi reçine esaslı, solventsiz, tamir, tesviye harcı olan MegaTamir Epo T501 kullanılmalıdır. MegaTamir Epo T501 statik ve dinamik yüklere karşı yüksek mukavemet sağlar. Çimento bağlayıcı harçlara göre çok kısa sürede nihai dayanımını kazanır. Aşınma ve kimyasal direnci çok yüksektir.

Su Yalıtım Uygulaması
Havuzların yapısının betonarme olması ya da seramik ile kaplanması, su yalıtımı için yeterli değildir. Havuzların uzun süre kullanılması için su iticiliği çok daha yüksek polimer esaslı su yalıtım ürünleri ile yalıtım yapılması gerekmektedir. Ayrıca su besleme, tahliye orifisleri, aydınlatma delikleri, beton yapıdaki yatay-düşey birleşim bölgeleri ve dilatasyon detayları için özel yalıtım çözümleri gerekmektedir. Bu bölgelerde kullanılacak su yalıtım malzemelerinin su basıncına dayanıklı olmalı ve çatlak köprüleme özelliğine sahip olmalıdır.
Su depoları ve yalıtım üstü kaplama yapılmayacak yüzme havuzlarında İçme suyu ile temasa uygunluk belgesi olan; çimento esaslı, çift bileşenli tam esnek su yalıtım malzememiz Megaİzo Lastik 10 S103 ya da poliüretan esaslı, çift bileşenli, %100 elastik Megaİzo PU 10 S402 ürünümüz kullanılmalıdır.
Su yalıtım uygulaması öncesinde mutlaka yüzey yalıtıma hazır hale getirilmelidir.

Havuz temel yapısında kullanılan betonarme yapıların su kaçaklarına karşı yüksek hacim genleşmesi özelliği sayesinde beton yapıların soğuk derzlerinde kılcal ve daha büyük boşlukları doldurarak su geçirimi engelleyen Megaİzo Bant SB S900 kullanılmalıdır.

Havuzda yatay ve düşey düzlemin birleştiği köşelerde su kaçakları olma riskine karşı mutlaka Megaizo Bant S901 uygulanmalıdır. Megaİzo Bant S901 uygulanacak yüzeye minimum 1mm kalınlığında Megaİzo Lastik 10 veya Megaİzo Pu 10 su yalıtım malzemelerinden biri kullanılarak sabitlenmelidir.

Yalıtım bütünlüğünü bozacak, borular kablolar ve diğer yapısal olmayan elemanlar, mümkün olduğunca yalıtım delinmeden uygulanmalıdır. Yalıtımın delinmesi kaçınılmaz ise, örneğin havuzlarda bulunan suyun tahliyesi, beslemesi ve aydınlatmaların etrafı gibi geçiş noktalarındaki yalıtım, Megaİzo PU Mastik HM S492 veya Megaİzo PU Mastik LM S491 ile kaplanarak su sızdırmazlık sağlanmalıdır.

Yüzeydeki tamirat işlemlerinin ardından su yalıtım malzemesi uygulaması öncesinde astar uygulaması yapılmalıdır.
Çimento esaslı, tam elastik, çift bileşenli su yalıtım malzemesi Megaİzo Lastik 10 S103 uygulaması öncesinde yüzey hazırlayıcı astar olarak MegaFilm A201 uygulanmalıdır. Çatlakların köprülenmesi ve yeni oluşabilecek çatlakların önüne geçebilmek için iki kat olarak uygulanan Megaİzo Lastik 10 S103 su yalıtım malzememizin ara katında Megaİzo File S902 kullanılmalıdır.
Poliüretan esaslı, %100 elastik, çift bileşenli Megaİzo PU 10 S402 ile yalıtım yapılacak ise yüzey hazırlık amacıyla öncesinde MegaFilm İzo PU astar uygulanmalı ardından su yalıtım uygulamasına geçilmelidir.
Örnek su yalıtım uygulama kesit ve detayları aşağıdaki çizimde yer almaktadır.

Seramik yapıştırıcı ve Derz Dolgu Uygulaması
Su yalıtımı yapılmış yüzeylere uygulanacak seramikler yüksek performanslı yapıştırıcılar kullanılmalıdır. Havuz içerisinde Yüzey su basıncından dolayı pozitif basınca maruz kalır. Son yüzey kaplaması olarak seçilen seramikler doğrudan bu basınca maruz kalırlar. Yüzeyde seramikleri yapıştırmak ve ara boşluklarını doldurmak için kullanılan ürünlerin yüksek basınca uygun olarak tasarlanmış olması gerekmektedir.
Havuzların dezenfeksiyonunu sağlamak için periyodik bakımlar sırasında Klor, ph ayarlayıcı vb kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasallar uzun dönemde havuzun yapısal elemanlarına zarar vermektedirler. Olası zararları minimuma indirmek için kullanılan yapısal elemanların kimyasallara karşı daha dirençli olarak tasarlanıp üretilmesi gerekmektedir.
KYK Yapı Kimyasalları olarak havuz uygulamalarında ihtiyaca yönelik ürünlerimizle sizlere hizmet vermekteyiz. Çimento esaslı ve epoksi reçine esaslı yüksek performanslı ürünlerimizle çeşitli sistem çözümleri sunmaktadır.
Yüzme ve süs havuzlarında performanslı ve ekonomik uygulamalar için çimento esaslı su iticilik özellikleri geliştirilmiş ürünlerimiz tercih edilmelidir. Seramik yapıştırma uygulaması için MegaPool Y105 ve derz uygulaması için Megafuga Pool D105 ürünlerimizin kullanılmasını önermekteyiz.
MegaPool Y105 ürünümüz geliştirilmiş, çimento esaslı, yüksek yapışma gücü ve yüksek elastikiyet özelliğine sahip, kayma özelliği azaltılmış, çalışma süresi uzatılmış, ısı değişikliğine, suya ve dona dayanıklı, havuz ve ıslak ortamlarda kullanılan kaplama malzemesi yapıştırma harcıdır.
MegaFuga Pool D105 ürünümüz ise çimento esaslı, havuz kimyasallarına ve bakterilere dayanıklı, iç ve dış ortamlarda 2-10 mm derz alanlarında uygulanabilen, elastik, suya ve ısı değişiklerine dayanıklı, su itici derz dolgu malzemesidir. Sürekli su ile temas halinde olan seramik, mermer ve cam mozaik gibi yüzeylerde duvar ve zeminde uygulanır. Dona ve ısı değişimine dayanıklıdır. UV ışınlarına dayanıklıdır. Anti-bakteriyel özelliği sayesinde küf, mantar ve yosun oluşumunu engeller.